Content Marketing a SEO

5

Być może obiło Ci się o uszy, że Content Marketing wzmacnia SEO. To nieprawda.

Moim zdaniem Content Marketing JEST nowym SEO. Oznacza to tyle, iż jeśli chcesz pojawiać się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania, tworzenie wartościowej treści jest dla Ciebie obowiązkowe.

Jednak żeby Twoja pozycja w Google była naprawdę dobra, przygotowywany przez Ciebie content musi być nie tylko atrakcyjny dla użytkowników, ale także dostosowany do wymagań wyszukiwarki. Dlatego musisz go zoptymalizować, to znaczy przygotować według kilku wytycznych od Google.

Optymalizować można różne rodzaje treści, na przykład grafiki czy materiały video. Jednak z punktu widzenia SEO najistotniejsze są teksty (na przykład artykuły). To one są najważniejsze dla wyszukiwarki, dlatego w tej lekcji skupimy się właśnie na nich.

Poniżej przedstawiam Ci krótką instrukcję zawierającą podstawowe wskazówki optymalizacyjne. Bardziej zaawansowane wytyczne znajdziesz w dalszych częściach poradnika.

Ważne: Przy tworzeniu i optymalizacji treści musisz zwrócić uwagę na dwie istotne sprawy. Twoje artykuły muszą być:

  1. Unikalne – Google z łatwością wykryje skopiowaną treść. Nie masz wtedy co liczyć na jakiekolwiek dobre wyniki w wyszukiwarce. Jeśli chcesz się upewnić, że Twój artykuł nie zawiera zbyt wiele duplikowanej treści, możesz skorzystać z darmowego narzędzia Plagiarism Checker.
  2. Naturalne – Nie pisz artykułów pod wyszukiwarkę. Pamiętaj, że najważniejszy jest tutaj czytelnik, tak więc nic nie ugrasz próbując nienaturalnie optymalizować swoje artykuły. Jeśli w niniejszym poradniku przeczytasz, że „dobrze jest, gdy słowo kluczowe pojawia się w tekście” – nie wstawiaj na siłę tego słowa kluczowego w co drugim zdaniu. Takie zjawisko nosi nazwę przeoptymalizowania i może przynieść Ci wyłącznie szkody. Bądź naturalny.

Podstawowe czynności optymalizacyjne:

1. Dla każdego artykułu wybierz frazę (słowo kluczowe) za pomocą Planera Słów Kluczowych.

Jeśli nie wiesz jeszcze jak korzystać z Planera Słów Kluczowych, obejrzyj nasz krótki video-poradnik – Jak używać Keyword Plannera?).

Dobór słowa kluczowego jest sprawą złożoną i szczegółowo omawiam je w dalszych częściach poradnika. Na ten moment posłużymy się uproszczonym przykładem.

Załóżmy, że prowadzisz szkołę tresury dla psów i chcesz się wypozycjonować w Google na odpowiednie frazy. Włączasz Keyword Plannera i sprawdzasz popularność wybranych słów:

– Fraza „psy” – 673 000 miesięcznych wyszukiwań. Nieźle.

Jednak pozycjonowanie się na takie słowo jest bez sensu. Po pierwsze dlatego, że konkurencja jest ogromna. Po drugie i ważniejsze – tylko ułamek z osób wpisujących w Google słowo „psy” jest zainteresowana tresurą psów, więc to nawet nie jest Twoja grupa docelowa.

O wiele lepiej będzie zainwestować we frazy takie jak „szkolenie psów” (1300 miesięcznych wyszukiwań) lub „tresura psów” (590) .W przypadku biznesu działającego tylko lokalnie trzeba sprecyzować frazę jeszcze bardziej, na przykład: „Szkolenie psów Warszawa” (390 wyszukiwań). Pomimo niewielkiej liczby wyszukiwań, mamy o wiele większą pewność, że jest to nasza grupa docelowa.

2. Przygotuj odpowiedni tytuł dla swojego tekstu (TITLE w kodzie strony)

Tytuł Twojego artykułu powinien:

– Mieścić się w 70 znakach (łącznie ze spacjami).

– Zawierać w sobie słowo kluczowe (im słowo kluczowe znajduje się bliżej początku tytułu, tym lepiej – oczywiście jeśli nie tworzysz przy tym nienaturalnej konstrukcji).

– Być atrakcyjny i przyciągający dla czytelnika.

3. Przygotuj atrakcyjny opis artykułu, zwany też meta opisem (META DESCRIPTION w kodzie strony)

To krótkie podsumowanie wyjaśniające o czym jest dany artykuł. Pojawia w wynikach wyszukiwania pod tytułami stron. Na obrazku poniżej zaznaczyłem go czerwonymi ramkami

optymalizacja artykułu

Nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję w wyszukiwarce, jednak jest niezwykle istotny przy zachęceniu internauty do kliknięcia w naszą stronę (zwiększa tak zwany wskaźnik CTR – procent osób które klikną naszą witrynę). Jeśli nawet mamy wysoką pozycję w wyszukiwarce, a nieatrakcyjny opis, po prostu marnujemy własny potencjał.

Opis powinien zawierać się w 156 znakach (łącznie ze spacjami). Warto umieścić w nim słowo kluczowe. Najważniejsze, aby zachęcał użytkownika do kliknięcia.

4. Wykorzystaj nagłówki (znaczniki H w kodzie strony; H1, H2, H3 i tak dalej)

Używanie nagłówków w artykułach jest korzystne zarówno z punktu widzenia czytelnika, jak i wyszukiwarki. Nadają tekstowi przejrzystą kompozycję, co ułatwia użytkownikowi czytanie. Wyszukiwarce natomiast pomagają odnaleźć najważniejsze słowa w treści – dlatego warto też przynajmniej raz w artykule umieścić słowo kluczowe w jednym z nagłówków.

Nagłówek H1

Nagłówek H2

Nagłówek H3

 

5. Uwzględnij słowo kluczowe w tekście

Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie: „Jak często w tekście powinno pojawiać się słowo kluczowe?”. Z pewnością można powiedzieć, że:

– Powinno pojawić się co najmniej raz.

– Powinno pojawiać się tylko wtedy, gdy jego użycie brzmi naturalnie. Kolejny raz przestrzegam przed optymalizowaniem artykułów na siłę.

6. Zadbaj o linkowanie wewnętrzne

Jeżeli na Twoim serwisie są inne materiały, które mogą być przydatne dla użytkownika w kontekście danego artykułu, nie wahaj się poinformować go o tym i podsunąć mu pod nos odpowiedni link. Jako przykład możesz potraktować niniejszy artykuł, gdzie podałem wcześniej link do filmiku „Jak korzystać z Keyword Plannera?”.

Nie przesadzaj jednak z linkami – od 1 do 3 będzie w sam raz.

7. Uwzględnij słowo kluczowe w URL

Przykład: www.brandflow.pl/marketing-internetowy

Wybrana fraza kluczowa – „Marketing internetowy”.

Pod tym adresem rozpocząłeś czytanie niniejszego poradnika.

8. Wstaw obrazy w tekst

Są istotne z dwóch powodów:

 – Sprawiają, że tekst jest o wiele bardziej atrakcyjny dla czytelnika (trudno o coś bardziej zniechęcającego niż długi artykuł bez żadnego obrazka).

– Odpowiednio zoptymalizowane wspomagają Twoje SEO.

Optymalizację grafik przeprowadzamy poprzez wykonanie dwóch czynności:

  1. Odpowiednią nazwę obrazu, na przykład: szkolenie-psów.jpg (zamiast nazwy typu image74$!.jpg).
  2. Modyfikację tak zwanego atrybutu ALT, czyli krótkiego opisu danej grafiki. Tu także warto ująć słowo kluczowe.

W kodzie strony wygląda to tak:

<img src=”http://przykład.com/szkolenie-psów.jpg” alt=”Szkolenie psów” />

 

Przejdź do kolejnej lekcji: SKĄD BRAĆ POMYSŁY NA TREŚĆ DO CONTENT MARKETINGU?

Podzielisz się?

O autorze

Marketer, programista, przedsiębiorca. Autor kilkuset artykułów z dziedziny marketingu, biznesu i produktywności.

5 komentarzy

  1. Warto chyba dodac do tego artykulu, ze w WordPressie jest taka fajna wtyczka, ktora podpowiada nam, co powinnismy zawrzec, by SEO bylo OK.

Odpowiedz